Budovy CSS Jeseník

Komplex budov na  Beskydské ulici

Nová budova (pavilon A), rok dokončení 2015
(Domov pro seniory, denní stacionář, gastronomický provoz)

Jedná se  o třípodlažní budovu, vč. propojovací části (tzv. krčku) se stávající budovou (pavilon B). Budova byla postavena v letech 2014 – 2015 dle projektu ateliéru Velehradský z Brna v moderním duchu jako protiváha, řekněme tradičního podhorského pojetí původní budovy. Budova má samostatný vstup. Obytná budova poskytuje 21 míst pro seniory v rámci služby Domova pro seniory ( z toho 5 dvoulůžkových pokojů a 11 jednolůžkových pokojů).  Polovina pokojů má lodžie a vzhledem k tomu, že architektura počítá s maximálním prosklením otvorů za účelem co největšího prosvětlení společných prostor, ale hlavně pokojů, vhodným technickým doplňkem stavby jsou elektricky ovládané vnější rolety pro případné zastínění.  Pokoje jsou vybaveny kvalitním nábytkem a polohovatelnými postelemi s možností kardiacké polohy. Součástí každé jednotky je i  koupelna pro imobilní klienty. Samozřejmostí je instalované signalizační zařízení tzv. Pacient – sestra. Každé podlaží je vybaveno malou kuchyňkou, dále je zde společenská místnost, centrální koupelna a místnosti pro pracovníky přímé obslužné péče. V přízemí budovy se nachází dvoulůžkový pokoj pro hosty a prostory denního stacionáře. Tato samostatná sociální služba disponuje třemi místnostmi - klidovou místností, odpočinkovou a aktivizační místností, sociálním zařízením a chodbou s úložným prostorem pro klienty stacionáře.

Na budovu navazuje přízemní budova spojující obě obytné budovy (pavilon A a pavilon B). Nachází se zde hlavní vchod s recepcí. Odtud vede vstup do původní budovy (pavilonu B) a do prostorné jídelny, která je průchozí a umožňuje vstup do pavilonu A.  Většina této části je prosklená, umožňující kontakt s okolním areálem a atriem, který slouží v teplejší části roku pro relaxační pobyt  a aktivizační programy uživatelů. Důležitou součástí objektu je gastronomický provoz, s možností vizuálního propojení s jídelnou, což pomáhá dotvářet pocit rodinného prostředí domova.

Původní budova (pavilon B)

Budova původní organizace Penzionu pro seniory se nachází stejně jako celý komplex Centra sociálních služeb v areálu bývalých vojenských kasáren.  Architekt Ing. Jiří Šolar vtělil původní montované stavbě občanského bydlení z roku 1984 (oficiální název pro typickou panelovou stavbu ) neotřelý vzhled budovy dobře zapadající do podhorské krajiny. Exteriér i interiér budovy byl podřízen novým trendům v oblasti péče o seniory. Senioři mají možnost výběru jednolůžkové nebo dvoulůžkové obytné jednotky (ta zahrnuje vždy obytný pokoj, dále chodbu s vestavěnými šatními skříněmi a sociální zařízení).  Budova je třípodlažní. Celkem má 38 míst. Po transformaci v roce 2015 zůstávají 3 nadzemní podlaží, (podkroví) v režimu služby chráněné bydlení.  Pro tuto službu se zde nachází 14 míst (6 pokojů dvoulůžkových a 2 jednolůžkové). Dále je zde společenská místnost, úložné komory a prostorná terasa. Nachází se zde jeden ze dvou dvoulůžkových pokojů pro hosty. První dvě nadzemní podlaží byly převedeny do režimu služby Domov pro seniory s kapacitou 24 míst (4 dvoulůžkové pokoje a 16 jednolůžkových). V prvním patře je centrální koupelna, tělocvična, místnosti pro aktivizační činnosti, kuchyňka a dvě terasy. V přízemí se nachází kanceláře a místnosti pracovníků přímé obslužné péče, jídelna a prádelna. Je zde také druhý pokoj pro hosty.

Budova Jaroslava Ježka

V této budově je beze změn i nadále poskytována služba Chráněné bydlení s kapacitou 22 míst.  Vzhledem k typu budovy je většina obytných jednotek dvoulůžkových, pouze dvě jsou jednolůžkové. Této starší z obou našich budov se říká také penzion „U rybníčku" pro jeho polohu v blízkosti menšího rybníčku na ulici J. Ježka. Přilehlý park a protékající řeka Staříč dokreslují poklidnou polohu penzionu při zajištění dobré dostupnosti centra města (10 min. pěšky a nedaleká zastávka městské autobusové dopravy). Penzion působí rodinným dojmem, přestože je starší (budova pochází z počátku 20 stol. a rekonstrukce na penzion proběhla v letech 1979 - 1983) v mnohém se podařilo vytvořit atmosféru domácího prostředí, v posledních letech proběhla řada oprav v bytech i společných prostorách (nově opravená společenská místnost), ale také oprava budovy jako takové, včetně zateplené fasády a výměny oken. Oblíbeným místem obyvatel penzionu je přilehlá zahrada s venkovním posezením a altánem. K dispozici je společenská místnost, prádelna a sušárna, klubovna v suterénu.

Klub seniorů na Dukelské ulici

Tato budova není ve správě Centra sociálních služeb. Organizace spravuje Klub seniorů, který má k dispozici přízemí budovy sestávající ze dvou velkých místností pro klubové činnosti, kuchyňku, chodbu a sociální zařízení. Budova pochází z první poloviny dvacátého století a do roku 1991 zde byla provozována mateřská školka. Od té doby je přízemí využíváno pro Klub seniorů, první patro sídlí městská policie Jeseník a v podkroví jsou umístěny občanské byty.

Pečovatelská služba - Dukelská 1240 Jeseník

Sídlí v pronajatých prostorách Střední odborné školy a Středního odborného učiliště strojírenského a stavebního, Jeseník. Na ulici Dukelská 1240 v Jeseníku. Na této adrese najdou zájemci I půjčovnu kompenzačních pomůcek. Její ceník najdete v doplňkové činnosti viz. ceník Kompezačních Pomůcek.