Prosincové ohlédnutí

Jak jste mohli průběžně nahlédnout na našem Facebookovém profilu, čas Adventu a Vánoc byl v CSS již tradičně spojen s řadou milých setkání a příjemných akcí. Ty odstartovalo předání květináčků s vánočními hvězdami darovanými příslušníky Policie ČR. Také jsme zveřejnili fotografie z veselé Mikulášské zábavy. Důstojný Mikuláš, kouzelný anděl i rozverní čerti s čerticemi vykouzlili našim seniorům úsměv na tváři, nechyběla ani andělsky sladká tombola.

Letošní Vánoce se nesly také ve znamení poznávání polských vánočních tradic a zvyků. 10. prosince 2019 se konal v tom roce poslední Česko-polský projektový den v polském Prudniku zaměřený na polskou vánoční gastronomii. Účastníci z řad klientů i zaměstnanců si mohli vyzkoušet přípravu polského vánočního pokrmu – plněných oušek, což je součást tradiční štědrovečerní polévky z červené řepy. Další workshop byl zaměřen na výrobu vánočních přání. S průběhem Štědrého večera v Polsku nás pár dní na to již v Jeseníku seznámili polští zástupci sekretariátu ROP Olomouc zaměřeného na realizaci Česko-polských projektů. Hosté představili i Polsko jako takové prostřednictvím zábavných kvízů. Hezkým zakončením příjemně stráveného odpoledne byl společný zpěv vánočních koled v Češtině i v Polštině. Našim severním sousedům jsme se tak přiblížili zase o něco víc.
Ani letos nemohla chybět tradiční vánoční besídka s pozdravy od zástupců zřizovatele Města Jeseník a opět o něco vyladěnější organizací. Pestrý program se skládal obdobně jako v minulých letech z Vánočního koncertu žáků ZUŠ Jeseník a hudební produkce Jindřicha Basla. Letošní vystoupení taneční skupiny Čekanky bylo ještě temperamentnější než v loňském roce a osvědčené vtipné průvodkyně programem paní Josefíkovou a paní Nováčkovou jsme již vítali jako dobré přátele. Opět jsme se přesvědčili, že na Jesenicku žije řada šikovných dětí a mladých lidí s chutí udělat něco pro klienty našeho Centra. Ať už to byl koncert žáků ZUŠ Jeseník nebo vystoupení žáků ZŠ Průchodní s předáním dárečků a vlastnoručně upečeného cukroví či vánoční pásmo ZŠ Bělá pod Pradědem. Ta přijela tak jako loni, s krabicemi krásných dárečků pro babičky a dědečky vyrobených dětmi. Předání Betlémského světla letos proběhlo za hojné účasti Jesenických skautů a působivého zpěvu koled společně s Montessori třídou Jeseník.
Za všechna hudební vystoupení, zpěv, recitaci básniček i dárečky srdečně děkujeme. Poděkování si zaslouží také všichni zaměstnanci CSS, kteří vánoční atmosféru v posledním měsíci roku pro seniory vytvářejí včetně těch, kteří se podílejí na přípravě krásného průběhu slavnostní štědrovečerní večeře. Záslužná byla také práce zaměstnanců na letošní realizaci projektu Ježíškova vnoučata.